W mojej kuchni

Śniadanie dla niemowlaka, co na śniadanie dla niemowlaka?

Na pewno nie raz zastanawiałaś się, co przygotować na śniadanie dla niemowlaka. W końcu śniadanie to bardzo ważny element rozwoju maluszka. Pierwszy posiłek w ciągu dnia zdecydowanie powinien być bogaty w niezbędne składniki odżywcze. Śniadanie dla niemowlaka może być kolorowe, różnorodne i zdrowe! Nie jesteś skazana na kaszkę, parówkę i jajecznicę.

Czas rozszerzania diety to wspaniały moment, w którym możesz pokazać swojemu dziecku różnorodność smaków. Masz wyjątkową szansę otworzyć przed nim drzwi do nieskończonych możliwości smakowych. Rozszerzanie diety to okazja do zachęcenia dziecka do odkrywania nowych aromatów, konsystencji i struktur. Warto dobrze wykorzystać ten moment, choć wcale nie musi to być takie proste. Pamiętaj, aby próbować podawać maluchowi różne smaki – nawet te, których Ty sama nie lubisz. Niech sam zdecyduje, co mu smakuje, a co nie 😉. Możesz się zdziwić, że Twój maluszek chętnie próbuje rzeczy, które zupełnie nie są „Twoimi smakami”.

Przepisy na śniadanie dla niemowlaka – składniki odżywcze

Zdrowie zaczyna się od jelit, dlatego tak ważne jest zdrowe odżywianie i prawidłowe komponowanie posiłków. Przygotowując potrawy dla naszych dzieci, należy pamiętać o tym, aby zawierały dobre źródła białka, tłuszczu (w tym roślinnego), węglowodanów złożonych i błonnika. Nie zapomnij także o dostarczaniu innych ważnych składników: antyoksydantów, kwasów omega-3, żelaza, wapnia czy witaminy D3. Posiłki, które uwzględniają te składniki, zapewnią prawidłowy wzrost, rozwój i odporność Twojego malucha. A to właśnie na tym zależy nam najbardziej. Przygotowując śniadanie dla niemowlaka pamiętaj, że to posiłek, który ma mu dać siłę i energię na dobre rozpoczęcie dnia. Ważne jest też, aby zdać sobie sprawę, że posiłki, które podajemy naszym dzieciom, w tym śniadania dla niemowlaka, budują nawyki żywieniowe, dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na zdrowe składniki. 

Co na śniadanie dla niemowlaka zamiast kaszki?

Spróbuj podawać różnego rodzaju owsianki. Zmieniając dodatki, możesz komponować różnorodne smaki. Na śniadanie dla niemowlaka świetnie sprawdzą się też mini kanapeczki z warzywną pastą. Konsystencja pasty jest idealna dla malucha, a jednocześnie w takiej postaci możesz przemycić dużo wartościowych składników. Kolejnym wartościowym śniadaniem będzie to z jajkami. Je również możesz podawać na wiele sposobów, a nie tylko w postaci tradycyjnej jajecznicy. Fajnym pomysłem na śniadanie dla niemowlaka są także różnego rodzaju placuszki czy naleśniki. Tutaj, wbrew pozorom, możesz przemycić dużo cennych składników odżywczych, bo placuszki nie muszą być podawane tylko na słodko i nie muszą składać się tylko z jajka, pszennej mąki i cukru (który swoją drogą jest zakazany w pierwszym roku życia dziecka, a tak naprawdę im dłużej nie będziemy go podawać, tym lepiej). Na drugie śniadanie dla niemowlaka, które możesz wziąć do pojemnika na spacer, świetnie sprawdzą się nie tylko placuszki, ale również domowe bułeczki czy inne rodzaje pieczywa.

Świetnym przykładem na śniadanie dla niemowlaka zamiast kaszki będą na przykład jajka Menemen. To danie, w którym w sprytny sposób przemycisz warzywa bogate w witaminę C, takie jak papryka czy pomidory. To danie jest po prostu pyszne i nawet mi zdarza się robić sobie wersję dla siebie 🙂. Dokładny przepis na propozycję śniadania dla niemowlaka w postaci jajek Menemen znajdziesz w tym wpisie.

danie dla niemowlaka, zdrowe śniadanie

Pomysły na śniadanie dla niemowlaka

Jeśli dalej zastanawiasz się co na śniadanie dla niemowlaka, sprawdź mojego e-booka, w którym znajdziesz prawie 50 pomysłów na wartościowe śniadanka. „Zdrowe śniadania dla małych smakoszy” to zbiór przepisów, które przygotowywałam dla mojego synka Olusia. Znajdziesz w nim przepisy zarówno na śniadanka wytrawne, jak i propozycje podania dań bardziej słodkich (jednak bez dodanego cukru). 

Od samego początku rozszerzania diety postawiłam sobie za priorytet kolorowe, zdrowe i przede wszystkim różnorodne posiłki. Bardzo trzymałam się tego, żeby w diecie mojego dziecka nie było dodawanego cukru, ani też jakichkolwiek przetworzonych składników, bo w tym okresie rozwoju dziecka powinniśmy wystrzegać się takich produktów. Żebyś miała pewność, że przepisy na śniadanie dla niemowlaka z e-booka są zdrowe i wartościowe skonsultowałam je z Anną Podgórską, która jest dietetyczką kliniczną.

W e-booku oprócz przepisów znajdziesz także informacje o tym, na co zwrócić uwagę rozszerzając dietę swojego malucha, czego unikać, co jest wskazane, a także jakie witaminy warto dodatkowo suplementować. Każdy z przepisów opatrzony jest ciekawymi wskazówkami, które pozwolą Ci tworzyć różne wersje potraw lub zwrócą Twoja uwagę, a może nawet nauczą Cię, w jaki sposób komponować śniadania dla niemowlaka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *